Energia z natury – jak działa fotowoltaika i dlaczego warto w nią zainwestować?

Szukasz sprawdzonego sposobu na oszczędności w rachunkach domowych i niezależność od podwyżek cen prądu? Rozwiązanie może być tylko jedno – instalacja fotowoltaiczna, która coraz popularniejsza, może stanowić poważny krok w stronę ekologicznej energii także w u nas.

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych korzyści wynikających z inwestycji w instalację fotowoltaiczną, warto zastanowić się nad mechaniką jej działania. To wbrew pozorom bardzo prosta struktura, w której najważniejsza część całej instalacji – panele słoneczne odbierają promienie pochodzące bezpośrednio od słońca. Ogniwa umieszczone w panelach fotowoltaicznych zmieniają promienie w prąd stały.

To jeszcze koniec. Prąd stały tafia do falownika, którego celem jest konwersja go w prąd zmienny, dobrze znany z naszych gniazdek zasilających wszystkie urządzenia elektryczne w domu. Właśnie tam trafia prąd zmienny, który został „wyprodukowany” przez falownik. Wygenerowana energia elektryczna jest na bieżąco eksploatowana przez wszystkie domowe urządzenia, a potencjalne nadwyżki oddawane do dostawcy energii lub magazynowane w specjalnym magazynie energii. 

Najważniejsze korzyści wynikające z inwestycji w fotowoltaikę

Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Przede wszystkim oszczędności, które widać już nawet po kilkunastu miesiącach użytkowania systemu. Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja w to, by w kolejnych latach korzystać z darmowego, samodzielnie wygenerowanego prądu i cieszyć się całkowitą niezależnością od potencjalnych podwyżek energii. Dzisiaj niestety musimy grać pod dyktando decyzji największych graczy na rynku energetycznym, z instalacją natomiast to my dyktujemy warunki w naszym gospodarstwie domowym.

Instalacja fotowoltaiczna słynie z dużej żywotności i niezawodności. Wiele firm gwarantuje nawet 25 lat bezproblemowego działania, co w praktyce oznacza dziesiątki tysięcy złotych oszczędności. Warto jeszcze wspomnieć o istotnym aspekcie ekologicznym – odnawialna energia nie generuje żadnych zanieczyszczeń i sprawia, że nie musimy martwić się o destrukcyjny wpływ naszej wygody na środowisko.

Pozostałe komponenty infrastruktury OZE – maksymalizuj oszczędności w gospodarstwie domowym

Instalacja fotowoltaiczna, choć najpopularniejsza, nie stanowi jedynego rozwiązania w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii. Coraz większą popularnością cieszą się także pompy ciepła – specjalne urządzenia, które zasilane energią elektryczną (z fotowoltaiki) pobierają ciepło z otoczenia i kierują je do naszego systemu ogrzewania, zapewniając ocieplenie podczas sezonu grzewczego i okresów przejściowych. Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to zdaniem wielu doskonały pomysł na maksymalne wykorzystanie energii wyprodukowanej samodzielnie.

A co, jeśli wydajność naszych paneli jest na tyle duża, że nawet pompa ciepła nie jest w stanie skonsumować całej wygenerowanej energii? Czy oznacza to konieczność odsprzedaży reszty firmie energetycznej? Nie z magazynem danych. To innowacja na polskim rynku, która pozwala na przechowywanie nadwyżek energetycznych i wykorzystanie ich wtedy, gdy efektywność paneli jest niewystarczająca – na przykład podczas zimy. Z zestawem fotowoltaiki, magazynu energii i pompy ciepła możemy być pewni o to, że nasz dom stanie się samowystarczalnym i ekologicznym obiektem, który generuje znaczne oszczędności na rachunkach. 

guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments