Jak wybrać switch PoE do systemu monitoringu? Poradnik

Switche POE służą do łączenia segmentów sieci komputerowej. Można je wykorzystać w systemach monitoringu, instalacjach automatyki budynkowej, czy zestawach wideodomofonowych IP. Nie tylko zasilają urządzenia, lecz także gwarantują stabilną transmisję danych. Przełączniki oferują dużą przepustowość, dzięki czemu zapewniają wysoką jakość obrazu nawet przy przesyłaniu dużych plików. Podpowiadamy, jak dobrać je do swoich potrzeb!

Przełączniki sieciowe – zalety

Chociaż wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na cenę, nie powinien być to jedyny wyznacznik. Zanim wybierzemy przełącznik sieciowy, sprawdźmy liczbę portów. Zastanówmy się, ile urządzeń zamierzamy do niego podłączyć. Warto kupić switch POE z kilkoma zapasowymi portami. Taki model przyda się przy rozbudowie sieci. Pamiętajmy, że możemy do niego podłączyć tylko te sprzęty, które obsługują ten sam standard. Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość transmisji. Switche POE zazwyczaj oferują szybkość przesyłania danych na poziomie 10/100/1000 Mbps. Im wyższa wartość, tym większa wydajność sieci. Z drugiej strony powinniśmy się liczyć z wyższymi kosztami. Należy jednak zaznaczyć, że zakup switchy to inwestycja na lata!

Switche PoE – podstawowe parametry

Urządzenia nie tylko zapewniają bezpieczne i stabilne przesyłanie danych, lecz także ograniczają zużycie energii. Dzięki temu switche POE obniżają rachunki za prąd. Zanim wybierzemy przełącznik, zwróćmy uwagę, czy jest on kompatybilny z kamerami i rejestratorem. Standard technologii zależy od całkowitej mocy zasilanych urządzeń. Należy zaznaczyć, że określa on zakres napięcia. Jeśli moc urządzeń wynosi mniej niż 15W, powinniśmy się zaopatrzyć w switch wspierający standard 802.3 af. Niekiedy przekracza ona 15W, w takiej sytuacji zdecydujmy się na komutator zgodny ze standardem 802.3at. W przeciwnym razie musimy się liczyć z tym, że przełącznik automatycznie wyłączy port o najniższym priorytecie.

Jak wybrać switch PoE?

Urządzenia zasilane za pomocą technologii PoE często znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Przełączniki nierzadko montuje się je w zakładach przemysłowych, w związku z tym narażone są na przepięcia. Oprócz tego switche niejednokrotnie znajdują się w skrzynkach na słupach, dlatego może dojść do ich uszkodzenia w wyniku wyładowań atmosferycznych. Można temu zapobiec na dwa sposoby. Zastosujmy ograniczniki napięć lub wybierzmy switch wyposażony w ochronę przeciwprzepięciową portów LAN. Pierwsze rozwiązanie znacznie podnosi koszty instalacji, dlatego warto je wybrać, gdy mamy już komutatory, ale zaobserwowaliśmy problemy z przepięciami. Jeśli jednak nie kupiliśmy jeszcze switchy PoE, zdecydujmy się na drugi wariant. Nie tylko chronimy urządzenia końcowe przed uszkodzeniem, lecz także sporo zaoszczędzimy.

Switche POE – rodzaje

Instalacja switchy niezarządzalnych nie sprawi problemu nawet tym użytkownikom, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy. Przełącznik POE działają na zasadzie “plug and play”, co oznacza, że wystarczy podłączyć go do urządzeń, a będzie gotowy do pracy. Switche automatycznie dopasowują wymagany pobór prądu, biorąc pod uwagę długość kabla i stan połączenia. Nie pozwalają one jednak na samodzielną konfigurację parametrów. Dodatkowo status portów możemy sprawdzić wyłącznie za pomocą diod LED. Nie da się tego zweryfikować za pomocą przeglądarki sieciowej. Switche POE niezarządzalne sprawdzą się w domu i małych firmach. Z kolei przełączniki zarządzalne są skierowane do osób, którym zależy na samodzielnej konfiguracji. Możemy je dostosować do potrzeb użytkowników i urządzeń sieciowych. Urządzenia sprawdzą się doskonale w dużych firmach. Wysokiej jakości komutatory pozwalają na:

  • filtrowanie adresów IP i MAC,
  • budowę sieci LAN,
  • wydzielenie grupy użytkowników,
  • zablokowanie nieaktywnych portów,
  • nadanie priorytetu przesyłanym danym,
  • monitorowanie ruchu w sieci i statusu portów.

 Jeśli szukasz wysokiej jakości przełączników sieciowych, zapoznaj się z asortymentem sklepu EC System. Profesjonalni doradcy podpowiedzą, który switch POE sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!

guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments