Uniwersalny moduł IO-Link: dopasuj moduły I/O do swojego sterownika dla większej wydajności

Moduły IO-Link od ifm łączą w sobie niezawodność i duże możliwości konfiguracji. Jakie funkcjonalności oferują konstruktorom? Czym wyróżnia się ich konstrukcja?

Efektywna komunikacja między urządzeniami to ważny aspekt optymalizacji procesów produkcyjnych. Umożliwia ją IO-Link – międzynarodowy standard komunikacji cyfrowej. W nowym artykule wyjaśniamy, na czym polega ta technologia, jakie korzyści może przynieść jej wdrożenie oraz jak wybrać najlepsze podzespoły do takiego systemu.

IO-Link – co to jest i jak działa?

IO-Link to standard komunikacji oparty na protokole cyfrowym IEC 61131-9. Umożliwia bezpośrednią interakcję pomiędzy urządzeniami sterującymi, a czujnikami i aktuatorami oraz parametryzację, monitorowanie i zdalną diagnostykę różnych elementów systemu. Działa na zasadzie komunikacji punkt-punkt, co oznacza, że każde urządzenie jest bezpośrednio (poprzez moduły IO-Link) połączone z masterem (urządzeniem centralnym). Ten zaś łączy urządzenia IO-Link z wyższym poziomem sterowania – np. sterownikiem PLC.

Ta technologia wykorzystuje dwie formy transmisji danych:

  • cykliczną: polegającą na regularnym przesyłaniu danych procesowych i stanu urządzenia;

  • acykliczną: obejmującą wysyłanie danych diagnostycznych i serwisowych tylko wtedy, gdy są potrzebne. Ta forma umożliwia także zmianę parametrów pracy urządzeń,

Uniwersalny moduł IO-Link od ifm

To, na ile niezawodny będzie system IO-Link i czy możliwe będzie jego pełne dostosowanie do specyfiki danej aplikacji, w dużej mierze zależy od użytych do jego budowy komponentów. Wysokiej jakości elementy dostępne są w ofercie firmy ifm. Jednym z nich jest uniwersalny moduł IO-Link. Urządzenie umożliwia cyfrowe połączenie i integrację różnych sygnałów wejściowych i wyjściowych w systemach automatyki przemysłowej dzięki obsłudze 16 przewodów połączeniowych, z których każdy może być skonfigurowany jako wejście lub wyjście. Stan sygnału wyjściowego jest dodatkowo widoczny w układzie sterowania jako wejście, stanowiąc dodatkowe potwierdzenie.

Moduł cechuje się kompaktową budową i małymi rozmiarami. Umożliwia montaż w różnych lokalizacjach – m.in. w szafkach sterowniczych, obudowach przycisków lub bezpośrednio na kablu. Wytrzymała obudowa z tworzywa sztucznego zapewnia wysoki stopień ochrony IP67 oraz zapewnia odporność na pył i wodę. Moduły sprawdzają się więc nawet w najtrudniejszych warunkach panujących w zakładach przemysłowych.

Urządzenie jest wyposażone w niezawodne złącze M12, gwarantujące stabilne połączenie z masterami IO-Link. Zasilanie odbywa się przez port A mastera IO-Link. Moduł może obsługiwać całkowity pobór prądu do 1 A dla wszystkich wejść/wyjść, co zapewnia efektywne zasilanie zewnętrznych elementów wykonawczych. Dzięki możliwości podłączenia binarnych sygnałów, doskonale sprawdza się w integracji konwencjonalnych urządzeń I/O. Za jego pośrednictwem można połączyć wiele elementów – np. przyciski, przełączniki, lampki i wieże sygnalizacyjne oraz inne urządzenia znajdujące się na pulpitach sterowniczych.

ifm – dostawca niezawodnych rozwiązań IO-Link

Wysoka jakość, niezawodność i szerokie możliwości konfiguracji modułu IO-Link to przede wszystkim wynik dużego doświadczenia i dogłębnej znajomości branży automatyki przemysłowej. ifm od ponad 20 lat dostarcza na polski rynek innowacyjne rozwiązania czyniące procesy przemysłowe bardziej inteligentnymi i zrównoważonymi. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii i zaawansowanej analizie danych, ifm pomaga swoim partnerom w osiąganiu wyższych standardów jakości, zwiększaniu bezpieczeństwa pracy oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Współpraca z firmą to dla nich gwarancja pełnego wsparcia w rozwoju w duchu Przemysłu 4.0.

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments